عصیان

تاریخی ، اجتماعی ، سیاسی

شهربانو همسر امام حسین

شهربانو همسر امام حسین

 مشهور آنست که وی دختر یزدگرد پادشاه ایران بوده است و برخی از مورخان معاصر گفته اند نوه ی یزدگرد بوده است . برخی نیز فقط کنیز بودن اورا پذیرفته اند بهرروی مشهورترین روایت انست که در خلافت عمربن خطاب اسیر شد(برخی روایات حاکی از اسارت او در زمان عثمان و برخی درزمان امام علی است ) و به نکاح امام حسین درآمد و امام زین العابدین از او متولد شد

محمدبن جریر طبری در تاریخ خود گوید : هنگامی که اسیران فارس را به مدینه آوردند عمر خواست زنان آنها را بفروشد . علی بن ابی طالب امد و گفت : از ژیامبر شنیدم که فرمود : بزرگ هر قومی را گرامی دارید. عمر گفت : آری من نیز این را از ژیامبر شنیده بودم که فرمود بزرگ هر قومی را گرامی دارید حتی اگر مخالف شما باشند . علی (ع) گفت : ژس شایسته باشد که آنها را آزاد نمایی. حاضران از مهاجرین وانصار همه گفتند : ما حق خویش را از اینها به تو بخشیدیم. حضرت علی فرمود : من نیز آنها را آزاد ساختم . در این حال عده ای از آنان (مهاجرین و انصار) به ازدواج با آنها اظهار تمایل نمودند. حضرت علی فرمود : این امر به اختیار خود آنها موکول است . پس دستور داد (مانند بانوان) انها را به پشت پرده ببرند. و ابتدا علی از آنها پرسید آیا به ازدواج مایلید ؟ آنها سکوت اختیار کردند و چیزی نگفتند . علی گفت این نشانه رضایت آنهاست . آنگاه حضرت خواستگاران را به شهربانو عرضه نمودند و شهربانو به دست خود به حسین بن علی اشاره نمود بار دوم نیز عرضه کردند بازهم شهربانو به آن جناب اشاره کرد .در این حال حذیقه خطبه عقد را ادا کرد و علی (ع) از نامش پرسید گفت : شاهزنان دختر کسرایم . فرمود : تو شهربانو هستی و خواهرت مروارید نام دارد . شهربانو به فارسی گفت :آری .(بحارالانوار ج۱۰۰/۵۶)

و اما سرانجام این بانوی مجلله :

 مرحوم شیخ صدوق . محمد بن بابویه که از متقدیمن محققین شیعه بوده است در کتاب عیون اخبارالرضا آورده که وی هنگام زادن امام سجاد درگذشته است.

اما این که وی پس از شهادت امام حسین خود را در شط فرات افکند و غرق شد و یا هنگام عزیمت امام به عراق اورا به ایران فرستاد و چون به شهر ری رسید در گذشت. در مآخذ معتبر دیده نشده است .

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

لینک مرتبط :

دکترمحمودرضا افتخارزاده (نویسنده و مورخ  ) :

شهربانو ؛ خاطره ی قومی ، اسطوره و تاریخ !

تسنن درسرشت و ساختار،ناسازگار با هویت و فرهنگ ملی ایران !

تشیع امامیه پاسدارفرهنگ،هویت، استقلال و تمامیت ارضی ایران است!(کلیک کنید)

اسلام ایرانی  (۱)

اسلام ایرانی (بمناسبت شهادت امام حسین)

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم تیر 1387ساعت 8:46  توسط mmj  |